עדכונים וחידושים בבדיקת השקיפות העורפית

March 2, 2014

 

שקיפות עורפית - לא מה שחשבת...

במקור בדיקת השקיפות העורפית של העובר בסביבות שבוע 11 עד 14 (פחות יום) נועדה להוות בדיקת סקר לתסמונת דאון. השילוב עם בדיקות ביוכימיות בשליש הראשון ובשליש השני שיפרו את רגישות הבדיקה, וכן ממצאים נוספים בסונר במהלך סקירות המערכות. זו גם הסיבה שבדיקת השקיפות העורפית הפכה למוקצית מחמת מיאוס אצל אותן נשים שלא ששו לבצע בדיקות סקר לתסמונת דאון, מתוך תובנה שהנ"ל איננה סיבה להפסקת הריון. 
בשנים האחרונות, עם כניסת בדיקות רגישות יותר וספציפיות יותר לתסמונת דאון, כגון בדיקת ה DNA העוברי בדם האימהי, נראה היה שבדיקת השקיפות תיכנס לסלסלת הזבל של ההיסטוריה. אולם, עם הזמן הסתבר שניתן לזהות בבדיקת הסונר של סוף השליש הראשון להריון (המכונה בפי כל -'בדיקת השקיפות העורפית'), מצבים ייחודים אצל אם והעובר שייתכן שיבואו לידי ביטוי אפילו רק לקראת סוף ההריון. כך הפכה בדיקת ה'שקיפות' מבדיקת סקר לתסמונות, לבדיקה נבואית של מהלך סוף ההריון. 
במהלך הבדיקה ניתו לזהות שינויים בכלי דם האימהיים, הנמצאים בקורלציה לתפקוד שליה לקוי בהמשך, כגון רעלת הריון והאטה בגדילת העובר. כמו כן, לאור השיפור הניכר באיכות המכשירים בשנים האחרונות והניסיון שהצטבר בעבודות מחקר (בעיקר מבית מדרשו של פרופ' ניקולאידס, לונדון) ניתן לזהות בשלב מוקדם זה ממצאים המצביעים על מומים פתוחים בעמוד השידרה (מדידת IT) ובהתפתחות המוח העוברי. כך יוצא שבפועל, אותה בדיקה שנועדה להיות כלי סקר לתסמונת ספציפית ושנויה במחלוקת, הופכת ממש בימים אלו לאחת הבדיקות המשמעויות ביותר בהריון. 
אני ממליץ בחום, גם לאלו שמבחינה אידיאולוגית אינם מעוניינים בזיהוי מראש של תסמונת דאון, לבצע את הבדיקה הנ"ל אצל רופאי אולטרה-סאונד מובילים, על מנת לאפשר לרופאי מעקב ההריון (גם הרגיל וגם ההריונות שבסיכון מוגבר) להיערך טוב יותר להמשך ההריון.

Please reload

Featured Posts

בס"ד

מספר מצבים נפוצים בהריון בסיכון ומשמעות הצום כלפיהם.

מיעוט בשתיה עשוי לגרום להופעת צירים מכיון שההורמון המווסת את תחושת הצמא (מופרש בזמן חוסר בנוזל...

צום יום הכיפורים לנשים בהריון בסיכון

October 6, 2016

1/7
Please reload

Recent Posts

September 23, 2014

Please reload

Archive
Please reload