מעקב הריון - ראשי פרקים

בזמן זיהוי ההריון

 

בדיקות דם: סוכר בצום, בדיקות סרולוגיות לצהבת נגיפית, עגבת, נוגדני אדמת (אם לא נעשה בעבר). יש המוסיפים נוגדנים לחשיפת עבר לCMV ולטוקסופלזמה (לא ברור שצריך). בדיקת נוגדנים לכדוריות דם ("קומבס עקיף"), סוג דם אימהי. השלמת בדיקות סקר גנטי.

בדיקת שתן: חלבון בשתן. תרבית שתן.

 

פעם בחודש

בדיקת לחץ דם (ברוגע, במנוחה). בדיקת שתן לחלבון. שקילת המטופלת.

מעקב אחר שינויי לחץ הדם (יורד בשליש השני להריון ועולה לקראת השליש השלישי) עשוי לרמז על התפתחות בעיית יתר לחץ דם וסיכון לרעלת הריון עוד טרם הופעת סימנים קליניים.

 

פעם בשלושה חודשים

ספירת דם כללית (למעקב אחר המוגלובין). תרבית שתן.

ממש לקראת הלידה

חיידק ה GBS

למרות שמאוד פופולרי לחפש אותו סביב שבוע 35, משרד הבריאות (וגם אני) אינו ממליץ על בדיקת סקר שגרתית לכל הנשים, אלא לקיחת תרביות על פי גורמי סיכון בלבד (לידה מוקדמת, חום בלידה, ירידת מים ממושכת וכיו"ב). הסיבה היא שהאסטרטגיה של בדיקת סקר לכלל האוכלוסיה זיהתה כ 20% נשאות, הביאה לטיפול אנטיביוטי נרחב סביב הלידה, אך לא שינתה בכלל את מקרי התחלואה והתמותה אצל היילודים (אז מה הטעם...)

סונר עוברי

מצפים לראות שק הריון תוך רחמי סביב שבוע 5, וממש תוכן בשק (שק חלבון וקוטב עוברי) סביב שבוע 6. הופעת דופק סביב שבוע 6 וחצי (וזאת כשהעובר בגודל של כ 3 מ"מ). לשיטתי, לאחר הדגמת דופק, מעקב פעם בשבועיים (שבוע 8 ו 10) עד להשלמת השליש הראשון להריון.

בדיקות סקר לתקינות העובר

שקיפות עורפית בשבועות 11-13.6, בליווי בדיקות ביוכימיות משלימות.
סקירת מערכות מוקדמת בשבוע 14-15.
בדיקות ביוכימיות שליש שני ("חלבון עוברי") בשבוע 16-18.
סקירת מערכות שליש שני (רגילה/מורחבת) סביב שבוע 20

* בדיקת דנ"א עוברי בדם אימהי (nipt) - שבוע 10-22 (מחוץ לסל).

החלטה על צורך בבדיקה פולשנית

שבוע 22 הוא המועד האחרון להערכת הצורך בבדיקה פולשנית (כגון דיקור מי שפיר) אל מול תוצאות בדיקות הסקר עד כה.

הכנות סופיות - שבוע 38

זה הזמן לוודא שכל הניירת מסודרת, ההחלטות העקרוניות לגבי 'איפה' ו'מתי' כבר נעשו, יש מברשת שיניים ארוזה, תוכנית לידה מנויילנת (למעוניינים) וכיו"ב.

מעקב הריון עודף

משבוע 40 ואילך עוברים לניהול מעקב הדוק יותר, לאור השכיחות העולה של 'חריקות' בתפקוד השליה. בד"כ מדובר על 2-3 ביקורות בשבוע, הכוללות מוניטור עוברי וסונר. כמו כן בין הביקורים היולדת מבצעת 'מעקב תנועות' 3 פעמים ביום.  

יילוד אלקטיבי

בשבוע 41-42 (מדיניות משתנה בין בתי החולים השונים), יוזמים לידה - 'זירוז' בשפת העם. *כדאי לזכור ש'זירוז' השם הכללי של תהליך 'התנעת' הלידה. אין מדובר בחומר מסויים ובוודאי שלא מדובר בתהליך זריז.

בדיקות דם אמצע הריון

סקר בדיקת סוכר (העמסה של 50 גרם) בשבוע 26. במקרים שבהם יש סיכון מוגבר לסכרת (סכרת הריונית בעבר, תינוק גדול בעבר, חשד לגדילה מואצת בהווה) מדלגים על בדיקת הסקר היישר לבדיקה האבחנתית של העמסת 100 גרם.

*לבעלות סוג דם שלילי (כגון A מינוס), בדיקה חוזרת של סקר נוגדנים (קומבס עקיף), ומתן זריקת אנטי D.

סונר להערכת משקל עובר

בשבועות 30-32 סונר להערכת גדילה.

*יש המבצעים סקירת מערכות שליש שלישי (לא בסל הבריאות) על מנת לזהות מצבי חולי שאינם ניתנים לזיהוי בסקירות המערכות עד כה (פגמים בהתפתחות המוח והשלד)

© 2014 Pomp Clinic. No animals were harmed in the making of this site


 

Tel: 0522-881111

Dr. Gil Pomp

Obs/Gyn

  • Facebook Clean Grey