שמירת הריון

מה זה אומר בדיוק, מי זכאית ואיך זה מתבצע בפועל
 

שמירת הריון - מה זה

מדובר במצב של אי כשירות מתמשכת לעבודה, ובו הגיבוי הכלכלי לאישה ניתן על ידי הביטוח הלאומי.

חשוב להדגיש שמדובר במצב כרוני ולא בימי מחלה בשל אירוע חולף. כמו כן הגורם המאשר הוא 'הביטוח הלאומי', מה שאומר שבעצם הפניה להכרה במצב של שמירת הריון, היא תביעה ביטוחית לכל דבר וענין.

מילוי טפסים

 

 

טופס כללי

הטופס הראשון (למילוי על ידי האישה עצמה) מכיל פרטים אישיים, פרטים על חשבון הבנק והצהרת המעסיק.

 

 

טופס רפואי

הטופס השני המכיל מידע רפואי, ממולא על ידי רופא הנשים.

הרופא מתבקש לציין מתי לראשונה עלתה הבעיה שבגינה מתבקשת שמירת ההריון. כמו כן לצורך התביעה האישה מתבקשת לצרף 'מסמכים תומכים' לקיום אותה בעיה ועוצמתה - כגון ביקורים במיון, מכתבי שחרור מאשפוז, בדיקות מעבדה רלוונטיות וסיכומים של המפגשים הרפואיים הרלוונטיים.

 
מה מזכה ב'שמירת הריון'

 

בהגדרה, שמירת הריון ניתנת בשני מצבים:
1. מצב רפואי מוגדר שמסכן את האישה או את ההריון. דוגמאות מובילות: מחלת רקע אימהית שידוע שמשפיעה על סיכויי ההצלחה של ההריון, סיכון ברור ללידה מוקדמת (על פי היסטוריה מיילדותית או אורך צוואר הרחם), סיכון מוגבר לקרע של הרחם (צירים סדירים בנוכחות ניתוח קיסרי בעבר), סכרת הריונית לא מאוזנת, מחלת לחץ דם אימהית ו/או סיכון מוגבר לרעלת הריון. בדרך כלל אותם מצבים רפואיים שבגינם ניתנת גימלת שמירת הריון, מצריכים גם מעקב במסגרת מרפאת הריון בסיכון.

 

2. המצב השני הוא כזה שאומנם אין מצב רפואי מוגדר, אולם השילוב בין האישה המסויימת עם התלונות המסויימות במקום העבודה המסויים שבו היא עובדת, יוצר מצב שבו לא ניתן להתמיד בשגירת עבודה. באותם המקרים האישה מופנית לרופא תעסוקתי של קופת החולים (ההפניה על ידי רופא הנשים) שבוחן את ההתאמה של האישה למקום עבודתה. הרופא התעסוקתי יכול להמליץ על שינוי סביבת העבודה, קיצור שעות העבודה, המנעות מעבודת משמרות, שינוי תפקיד (למשך מתפקיד הדורש עמידה לתפקיד הנעשה בישיבה) וכיו"ב. כמו כן יכול להמליץ על אי התאמה כללית לעבודה במהלך ההריון. מקרים לדוגמא שבהם לא מדובר בבעיה מיילדותית המסכנת את האם או את העובר, אך סביר שפנייה לרופא תעסוקתי תוכל לעזור: סימפיזיוליזיס קשה, כאב גב קשים, בצקות קשות בגפיים/פות.

 

כדאי להזכיר שהמלצת אורטופד לשמירת הריון, יכולה להוות שיקול בהחלטתו של הרופא התעסוקתי, אך כשלעצמה אינה מזכה באופן אוטומטי בצירוף חתימת רופא נשים.

להורדה

 

2010 - present

2010 - present

© 2014 Pomp Clinic. No animals were harmed in the making of this site


 

Tel: 0522-881111

Dr. Gil Pomp

Obs/Gyn

  • Facebook Clean Grey